Promenad med andakt

Under hösten 2020 insåg vi att det behövdes fler möjligheter att ses då Coronapandemin hindrade oss alla att mötas som vi tidigare gjort. Därför öppnade vi upp för en träff för de som ville promenera med andra.

Hur går det till?

Vi möts upp ute på utsatt plats och tar oss sedan ut på en gemensam promenad på bra underlag och i lagomt tempo. Under promenadens gång stannar vi upp för en gemensam andakt och fikar vår eget medhavda fika, efter detta promenerar vi tillbaka till utgångsplatsen. Under promenadens gång passar vi på att samtala om livet med varandra.

Promenaderna har varit uppskattade och vid varje tillfälle har det dykt upp mellan 7-9 st. Vill du vara med? Ingen föranmälan krävs utan packa bara din ryggsäck med det fika du önskar inta och följ med oss.

Just nu erbjuds promenader på:
  • Tisdagar kl 13.00, vi utgår från Vasakyrkans trapp
Tisdagspromenad
Tisdagspromenad med andakt och medhavt fika